1. Gün Işığı Çemberleri

Sunshine Circles / Gün Işığı Çemberleri: Sınıf İçi Theraplay Grupları      

Gün Işığı Çemberleri etkinliği araştırmalarla kanıtlanmış, okul-sınıf içi uygulamalara yönelik sosyal duygusal gelişim gruplarıdır. Gün Işığı Çemberleri her yaştaki çocuk gruplarla kullanılabilirken sıklıkla yuva/kreş/anaokullarında ve özel eğitim sınıflarında kullanılır.

Gün Işığı Çemberleri yetişkin liderliğinde, yapılandırılmış, konuşma yerine öğretmenin oyunculuğunun ön planda olduğu, işbirlikçi ve besleyici aktivitelerle dolu gruplardır. Gün Işığı Çemberleri %99 etkileşimlidir ve eğlence, bakım, kabul ve cesaretlendirme atmosferi yaratarak daha iyi sosyal, duygusal ve bilişsel gelişime olanak sağlar.

Çocuklar Gün Işığı Çemberlerinin üç kuralını benimser ve grup sonrası gün boyunca uygularlar; zarar vermiyoruz, hep birlikte hareket ediyoruz ve çok eğleniyoruz! Gün Işığı Çemberleri sınıfın kalitesini hızlıca ve önemli ölçüde geliştirir ve öğretmenlere duygusal anlamda olumlu ve bilişsel olarak zengin bir ortam sunmaları için faydalı bir kaynak oluşturur.

Sınıfınıza Gün Işığı Çemberlerini eklemek;

 • Sıcak, besleyici, merak uyandıran ve cesaretlendirici bir atmosfer yaratır.
 • Dünyayı duygusal olarak özgürce keşfetmeleri için çocukların temel ihtiyaçlarını karşılar.
 • Çocuklar ve yetişkinler ve akranlar arasındaki sıcak ilişkileri destekler.
 • Ulaşılması zor çocuklara ulaşır.
 • Çocukların yaşamına eğlence ve enerji katar.
 • Çocuklar arasındaki işbirliğini vurgular.
 • Çocukların öz denetimi öğrenmelerini ve deneyimlemelerini teşvik eder.
 • Somut, kişisel ve olumlu deneyimler aracılığıyla başkalarına güveni destekler.
 • Dürtü kontrolü ve dokunsal problemleri olan çocuklara yardımcı olur.
 • Eş zamanlı olarak bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimi destekler.
 1. Öğretmenler İçin Grup Theraplay

Grup Theraplay 

Grup Theraplay ikili Theraplay modelinin çocuk ya da çocuk-ebeveyn grupları için uyarlanmış şeklidir. Phyllis Rubin tarafından 1980’lerde geliştirilmiş ve “Onlarla Oynayın: Sınıf içi Theraplay Grupları” (Play With Them: Theraplay Groups in the Classroom) isimli orijinal metninde yer verilmiştir.

Diğer oyun grubu yaklaşımlarından farklı olarak bir Theraplay Grubunda öğrenme sözel olmayan bir seviyede gerçekleşir.  Olumlu sosyal davranış üzerine konuşmak yerine grup liderleri ve çocuklar olumlu sosyal etkileşimi DENEYİMLERLER. Gruptan alınan olumlu mesajlar gitgide çocuğun içsel benlik algısının bir parçası haline gelir. Çocukların yapı, bağlılık, besleme ve mücadele ihtiyaçları karşılandığında çocuklar bu deneyimi içselleştirir ve spontan bir şekilde bunu diğerlerine de yayarlar.

Theraplay Grubu yetişkin liderliğinde ve yapılandırılmış bir oyun grubudur. Duygusal iyi oluşu destekleyen oyun dolu, işbirlikçi ve besleyici aktivitelerden oluşur. Theraplay Grubu çocuğun benlik saygısını, aidiyet duygusunu, kendisiyle ve başkalarıyla ilgilenmeyi ve artan güveni geliştirme fırsatını güçlendirir. Theraplay Grubunda grup deneyimine bir çerçeve sunan dört kuralı vardır; kimse kimseye zarar vermez, hep birlikte hareket edilir, çok eğlenilir ve lider yetişkindir. Liderler çocukların sosyal, duygusal ve sıklıkla zihinsel anlamda gelişmelerine olanak sağlayan eğlenceli, bakım verici, kabul edici ve cesaretlendirici bir atmosfer yaratırlar.

Dış kontrol mekanizmalarını kontrol etmek yerine bir Theraplay Grubu içsel öz denetimi ve uygun şekilde ilişki kurma arzusunu teşvik eder. Theraplay Grubu oyun dolu ve eğlenceli olduğu için çocukların hoşuna gider. Ayrıca daha büyük çocuklara sosyal beceriler ile iletişim becerilerini de “öğretme” yolu olabilir. Son olarak tüm çocukların yaşamına eğlence ve enerji getirmenin mükemmel bir yoludur.

Theraplay Grupları sadece ekstra desteğe ihtiyacı olan çocukların değil tüm çocukların faydalanabileceği gruplardır. Günümüz çocukları erken yaştan itibaren artan bir başarılı olma baskısı ile yüz yüzeler ve sıklıkla tutarlı aile desteğine eskiye kıyasla daha az sahipler. Bu çocuklar başardıkları şeyler için değil sadece var oldukları için takdir edilme deneyiminden faydalanabilirler.

Theraplay Grupları rehberlik öğretmenleri ve diğer ruh sağlığı uzmanları tarafından okullarda, okul öncesi kurumlarda, yuvalarda, bakım evlerinde ve aile terapilerinde kullanılmaktadır. Grup Theraplay Eğitimi ve Sertifikasyonu Theraplay Türkiye Oyun ve Aile Terapileri Derneği tarafından sağlanmaktadır.

Grup Theraplay için farklı eğitim seçenekleri bulunmaktadır:

 • Bir günlük Grup Theraplay Sertifika Eğitimi, dört günlük 1. Seviye Theraplay Eğitimini almış kişiler içindir.
 • İki günlük Gün Işığı Çemberleri Eğitimi ise özellikle sınıf içi uygulamalara yöneliktir. Sınıf öğretmenleri ve sınıf öğretmenleriyle çalışan uzmanlar için uygundur.