Grup Theraplay ikili Theraplay modelinin çocuk ya da çocuk-ebeveyn grupları için uyarlanmış şeklidir. Phyllis Rubin tarafından 1980’lerde geliştirilmiş ve “Onlarla Oynayın: Sınıf içi Theraplay Grupları” (Play With Them: Theraplay Groups in the Classroom) isimli orijinal metninde yer verilmiştir.

Diğer oyun grubu yaklaşımlarından farklı olarak bir Theraplay Grubunda öğrenme sözel olmayan bir seviyede gerçekleşir.  Olumlu sosyal davranış üzerine konuşmak yerine grup liderleri ve çocuklar olumlu sosyal etkileşimi DENEYİMLERLER. Gruptan alınan olumlu mesajlar gitgide çocuğun içsel benlik algısının bir parçası haline gelir. Çocukların yapı, bağlılık, besleme ve mücadele ihtiyaçları karşılandığında çocuklar bu deneyimi içselleştirir ve spontan bir şekilde bunu diğerlerine de yayarlar.

Theraplay Grubu yetişkin liderliğinde ve yapılandırılmış bir oyun grubudur. Duygusal iyi oluşu destekleyen oyun dolu, işbirlikçi ve besleyici aktivitelerden oluşur. Theraplay Grubu çocuğun benlik saygısını, aidiyet duygusunu, kendisiyle ve başkalarıyla ilgilenmeyi ve artan güveni geliştirme fırsatını güçlendirir. Theraplay Grubunda grup deneyimine bir çerçeve sunan dört kuralı vardır; kimse kimseye zarar vermez, hep birlikte hareket edilir, çok eğlenilir ve lider yetişkindir. Liderler çocukların sosyal, duygusal ve sıklıkla zihinsel anlamda gelişmelerine olanak sağlayan eğlenceli, bakım verici, kabul edici ve cesaretlendirici bir atmosfer yaratırlar.

Dış kontrol mekanizmalarını kontrol etmek yerine bir Theraplay Grubu içsel öz denetimi ve uygun şekilde ilişki kurma arzusunu teşvik eder. Theraplay Grubu oyun dolu ve eğlenceli olduğu için çocukların hoşuna gider. Ayrıca daha büyük çocuklara sosyal beceriler ile iletişim becerilerini de “öğretme” yolu olabilir. Son olarak tüm çocukların yaşamına eğlence ve enerji getirmenin mükemmel bir yoludur.

Theraplay Grupları sadece ekstra desteğe ihtiyacı olan çocukların değil tüm çocukların faydalanabileceği gruplardır. Günümüz çocukları erken yaştan itibaren artan bir başarılı olma baskısı ile yüz yüzeler ve sıklıkla tutarlı aile desteğine eskiye kıyasla daha az sahipler. Bu çocuklar başardıkları şeyler için değil sadece var oldukları için takdir edilme deneyiminden faydalanabilirler.

Theraplay Grupları rehberlik öğretmenleri ve diğer ruh sağlığı uzmanları tarafından okullarda, okul öncesi kurumlarda, yuvalarda, bakım evlerinde ve aile terapilerinde kullanılmaktadır. Ülkemizde Grup Theraplay Eğitimi ve Sertifikasyonu Nadis Eğitim ve Danışmanlık Merkezi tarafından sağlanmaktadır.