http://www.theraplayturkiye.org/wp-content/uploads/2023/03/Depremden-Etkilenen-Tüm-Çocuklar-İçin-Theraplay-Oyun-Önerileri-Theraplay-Derneği-Kitapçik-Mart-2023.pdf

Bu kitapçık, depremden birincil olarak etkilenmiş ya da farklı kanallarla depreme ve/veya etkilerine tanıklık etmiş tüm çocuklar ve aileleri için iyileştirici özelliği bulunan oyunları içermektedir. Deprem sonrasında çocuklarla temasta olan aileler, öğretmenler, sosyal çalışmacılar, ruh sağlığı uzmanları ve deprem bölgelerinde bulunan sağlık çalışanları, yardım ekipleri vb. diğer yetişkinler bu kitapçığı kullanabilir.

Kitapçıkta yer alan oyunlar, depremden etkilenmiş çocukların duygularını ve bedenlerini düzenleyebilmelerini, kendilerini güvende hissetmelerini, aidiyet ve bağlantıda olma halini güçlendirmeyi, dünyalarını yeniden öngörülebilir kılmayı, güven ve özgüven duygularının gelişimini destekler niteliktedir.

İlişki kurmaya elverişli her yerde, her yaştan kişi bu oyunlardan yararlanabilir. Deprem bölgesinde olanlar, oyunları en az bir yetişkinin liderliğinde grup olarak ya da yetişkin-çocuk olarak ikili şekilde oynayabilir. Okullarda, öğretmenler bir lider ve bir ya da daha fazla yardımcı lider eşliğinde sınıf ortamında oynayabilir.  Evlerde ise ebeveynler, yakın akrabalar çocuklarla bireysel olarak oynayabileceği gibi kardeşlerle küçük gruplar da oluşturabilir.

Hazırlayanlar

Uzman Psikolog Aslı Candan Kodalak

Klinik Psikolog İrem İzgi

Klinik Psikolog, Çocuk Gelişimci İpek Ülkümen

Theraplay Der – Oyun ve Aile Terapileri Derneği 

Kitapçık dosyasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

http://www.theraplayturkiye.org/wp-content/uploads/2023/03/Depremden-Etkilenen-Tüm-Çocuklar-İçin-Theraplay-Oyun-Önerileri-Theraplay-Derneği-Kitapçik-Mart-2023.pdf